top of page
Niekämper_Projekte_#outinchurch_Christoph_Simonsen_03.jpg

#OutInChurch - За Церкву без страху
Найбільший камінг-аут в історії Католицької Церкви - Rainer Teuber   (April 2024)

24 січня 2022 року не лише Католицька Церква, але й значна частина німецького суспільства прокинулася від вибуху: після майже року інтенсивної підготовки 125 працівників Католицької Церкви відкрито заявили про свою негетеросексуальність (квір), тобто про те, що вони є лесбійками, геями, бісексуалами, трансгендерами або інтерсексуалами (ЛГБТІК+), виступивши з ініціативою #OutInChurch.
У той же час, документальний фільм ARD "Якими нас створив Бог - камінг-аут у католицькій церкві" вражаюче розкрив досвід дискримінації 100 квір-людей на службі в католицькій церкві.


Квір і католик - підбиваємо підсумки
Досі багато квір-людей не могли відкрито говорити про свою гендерну ідентичність та/або сексуальну орієнтацію у своїй церковній професії чи середовищі. Наслідки, передбачені трудовим законодавством, можуть зайти так далеко, що вони можуть втратити професійні засоби до існування. Чимало квір-людей знайомі з ситуаціями, коли єпископи, генеральні вікарії або інші керівники церкви просили їх, а в деяких випадках навіть змушували, тримати в таємниці свою сексуальну орієнтацію та/або гендерну ідентичність. Лише в такому випадку можна залишатися на служінні Церкві. Така система здійснення влади, приховування, подвійних стандартів і нечесності є токсичною, вона соромить і робить (не тільки) квір-людей хворими. І останнє, але не менш важливе: особисті стосунки з Богом і власна духовність погіршуються, навіть руйнуються.


Багато хто захищає людей
Стратегічною метою двох проектів, згаданих на початку, "#OutInChurch" і "Якими нас створив Бог", було викриття цих зловживань; вторинною умовою для цього був захист особистості шляхом створення розголосу. Останнє вдалося: завдяки відносно великій кількості учасників, на сьогоднішній день не було жодних юридичних наслідків. І без того сильний суспільний тиск на Католицьку Церкву з багатьох інших причин був ще раз посилений і неявно закликав її представників зайняти певну позицію. З того часу деякі єпископи і генеральні вікарії перевершили самих себе словами подяки і виразами солідарності, часто, на жаль, малоконкретними. Інші, однак, зберігають повне мовчання до сьогоднішнього дня. Однак єпархії Вюрцбурга та Ессена, серед інших, показали, як це можна зробити: вони погодилися призупинити основний церковний порядок - тобто рамки трудового законодавства для працівників Католицької Церкви - для негетеросексуальних партнерств і цивільних шлюбів, які практикуються в публічних місцях.


Що означає #OutInChurch?
Ініціатива #OutInChurch не стоїть поза межами Католицької Церкви: "In" є центральною частиною її хештегу. Серед іншого, #OutInChurch вимагає: Квір-люди
Subscribe to DeepL Pro to edit this document. Visit www.DeepL.com/pro for more information.
повинні мати можливість жити і працювати у своїй церкві без страху після камінг-ауту. Це аж ніяк не само собою зрозуміло: всі церковні сфери діяльності повинні бути відкриті для них без дискримінації. Це вимагає зміни церковного трудового законодавства. Досі життя, засноване на власній сексуальній орієнтації та гендерній ідентичності - особливо у формі партнерства або цивільного шлюбу - вважалося порушенням лояльності. Постійна загроза звільнення з роботи повинна припинитися. Наклепницькі твердження церковної доктрини про гендер і сексуальність, які вже давно застаріли з точки зору богослов'я і науки про людину, повинні бути виправлені. Католицька Церква не повинна відмовляти ЛГБТІК+ людям і парам у Божому благословенні чи доступі до таїнств.
Маніфест та основні вимоги ініціативи опубліковані чотирнадцятьма мовами на сайті www.outinchurch.de. Кожен має можливість висловити свою солідарність, підписавши онлайн-петицію.


Що сталося з того часу
Реакція (між)національних ЗМІ була і залишається величезною - прес-команда #OutInChurch досі отримує запити на інтерв'ю з усієї Європи, США, Канади, Південної Америки та Австралії. Не менш важливою є реакція на місцях, тобто в громадах і парафіях, наприклад, у вигляді запрошень на студентські лекції або дискусійні вечори в церковних мирянських організаціях. І: результати голосування 3-го Синодального зібрання в лютому 2022 року дають чіткий мандат для дій у сферах "сексуальної моралі" та "гендерної справедливості": впроваджувати давно назрілі реформи, і робити це вже зараз.
На початку березня 2022 року у верхньофранконському паломницькому місці Фірзенхайліген відбулася весняна Генеральна асамблея Німецької Єпископської Конференції. Учасники #OutInChurch передали петицію з вимогами своєї ініціативи зі 117 650 підписами єпископу Лімбургу та голові Єпископської Конференції Німеччини д-ру Георгу Бетцінгу. Під час особистої зустрічі з ним він пообіцяв, серед іншого, переглянути церковну конституцію до кінця 2022 року. Ініціатива продовжуватиме агітацію та кампанію за повне виконання своїх вимог.


А тепер? - Синодальний шлях і Німецька єпископська конференція
Початок кампанії #OutInChurch і трансляція документального фільму "Якими нас створив Бог" були навмисно призначені на кінець січня 2022 року, щоб Синодальна дорога, зокрема її IV Форум "Жити в успішних стосунках - жива любов у сексуальності та партнерстві", стала попутним вітром для ІІІ Синодальної асамблеї, яка відбулася у Франкфурті-на-Майні на початку лютого 2022 року.


Поразка.
На четвертій Синодальній асамблеї (8-10 вересня 2022 року) були зачитані і винесені на голосування ключові базові тексти і рекомендації до дій. Обговорювані
тексти безпосередньо торкалися деяких з основних вимог #OutInChurch. Троє авторів #OutInChurch також взяли участь у цій синодальній асамблеї в якості членів Синоду або радників. Як і переважна більшість учасників асамблеї, вони зазнали поразки: основний текст IV Форуму провалився через блокування єпископської меншості: 31 з 57 поданих єпископських голосів був "за", а 22 - "проти". Троє утрималися, а інші, очевидно, взагалі не голосували, оскільки, за даними Синодальної президії, в голосуванні взяли участь 60 єпископів. Майже 40 відсотків єпископів відмовилися схвалити запропоновану лібералізацію католицької сексуальної доктрини, поставивши весь проект реформи на межу провалу. Навіть якщо рекомендації до дій, що випливають з базового тексту, після кількох кризових зустрічей знайшли необхідну більшість у дві третини єпископів, синодальний шлях все ще перебуває в руїнах. Поки що не можна з упевненістю передбачити, які з резолюцій, ухвалених на 5-й, заключній Синодальній асамблеї в березні 2023 року, будуть реально втілені в життя.


Успіх #OutInChurch - зміна церковного статуту
Ініціатива #OutInChurch з нетерпінням чекала на пропозиції німецьких єпископів щодо змін до церковної конституції. Вони були обговорені на осінньому пленарному засіданні Німецької єпископської конференції у Фульді на початку жовтня 2022 року. Остаточна нова версія була представлена наприкінці 2022 року і відтоді була ратифікована всіма 27 єпархіями. Це зробило церковне трудове законодавство значно менш дискримінаційним. Однак, ймовірно, пройде ще деякий час, перш ніж ці зміни відобразяться у справжніх культурних змінах у Церкві.


#OutInChurch та "Якими нас створив Бог" - чудово!
Постійна присутність ініціативи #OutInChurch у засобах масової інформації допомагає гарантувати, що розпочата нею важлива дискусія не зайде в глухий кут. Цьому також сприяють різноманітні нагороди за цю роботу. У липні 2022 року Асоціація CSD Гамбурга вручила ініціативі #OutInChurch почесну нагороду "Гордість".
У травні 2023 року було обрано переможців премії Cusanus Prize за особливу соціальну відповідальність Фонду Cusanuswerk. Зважаючи на велику кількість кваліфікованих заявок, журі вирішило присудити премію Cusanus Prize тричі у 2023 році.
Хендрік Йоханнеманн (Альткузанер) і Буркхард Хозе (університетський пастор, Вюрцбург) отримали нагороду за відданість ініціативі #OutInChurch.
У жовтні 2023 року ініціатива #OutInChurch також була нагороджена премією "Сурма Єрихону" для рухів за церковну реформу в Австрії. Нагорода присуджується за особливі заслуги в реформуванні Католицької Церкви. Нагорода була вручена у Відні члену правління #OutInChurch Єнсу Ехебрехту-Зумсанде.
У травні 2024 року ініціатива #OutInChurch також буде відзначена "Рожевою нагородою за мужність" (Pink Courage Award). Ця нагорода вручається щорічно з 1992 року в рамках найстарішого квір-фестивалю в Німеччині "Гей у травні" в Оснабрюці.
У листопаді 2022 року документальний фільм ARD "Wie Gott uns schuf - Coming out in der katholischen Kirche" був удостоєний премії католицьких ЗМІ в категорії "Телебачення". У вересні 2022 року фільм "Як нам це вдається - камінг-аут у католицькій церкві" отримав Німецьку телевізійну премію в категорії "Найкращий документальний фільм/репортаж".
Документальний фільм "Як Бог нас створив" також здобув перемогу в номінації "Історія року" престижної премії Stern Award у 2023 році.
Усі нагороди переконливо демонструють, що основні вимоги #OutInChurch виходять далеко за межі (внутрішнього) церковного контексту. На жаль, зростаюча кількість фізичних нападів на ЛГБТІК+ людей регулярно свідчить про те, що все ще існує потреба у підвищенні обізнаності широкої громадськості про повсякденну дискримінацію квір-людей.
Ще один документальний фільм про камінг-аут
Після того, як 100 католицьких віруючих наважилися на камінг-аут у документальному фільмі ARD "Wie Gott und schuf" у 2022 році, а ініціатива #OutInChurch поставила перед Католицькою Церквою сім вимог, щоб забезпечити церкву без страху та дискримінації, продовження документального фільму "Wie Gott und schuf - Nach dem Coming Out" запитує: як люди, які визначають себе як ЛГБТІК+, почувалися з січня 2022 року? Чи покращилося їхнє становище? Чи вони все ще стикаються з дискримінацією та несприятливими умовами?
У травні 2023 року фільм Катаріни Кюн і Хайо Зеппельта показав, куди рухається Католицька церква, а куди ні. Творці нового документального фільму ще раз критично поглянули на становище квір-людей на службі в Католицькій Церкві.


Заснування асоціації
На першій щорічній зустрічі в січні 2023 року понад 100 учасників #OutInChurch заснували асоціацію. Заснування цієї асоціації є важливим кроком до зміцнення спільної мережі та організації подальшої роботи для церкви, вільної від страху та дискримінації. Кожен, кому небайдужі вимоги #OutInChurch, може приєднатися до асоціації та підтримати її роботу.


Будуємо мости в політику
Для реалізації своїх вимог асоціація #OutInChurch також все більше зосереджується на контактах у німецькій земельній та федеральній політиці. Наприклад, у 2023 році відбулися інтенсивні дискусії з представниками демократичних парламентських груп, представлених у Бундестазі, з питань квір-політики, церковної та релігійної
політики. Також відбулися обмінні зустрічі в парламенті землі Північний Рейн-Вестфалія. Ці дискусії будуть продовжені в майбутньому.


"Fiducia supplicans - про пастирське значення благословення"
18 грудня 2023 року Дикастерія доктрини віри Ватикану представила декларацію "Fiducia supplicans", затверджену Папою Римським, яка дозволяє благословення одностатевих пар. У вступі зазначено, що декларація є "подарунком вірному Божому люду". Одразу ж з'явилися численні заголовки в засобах масової інформації: "Папа Римський дозволив благословляти одностатеві пари". Однак, при уважному розгляді виявляється, що цей "дар" є радше "оманливою упаковкою", оскільки текст чітко регламентує, хто має право претендувати на цей дар, як його розпаковувати і як ним користуватися. Ватикан підходить до справи творчо і розрізняє "звичайне" літургійне благословення і благословення в контексті народної побожності.
Лист Ватикану в жодному разі не є корекцією курсу щодо вчення Церкви. Це радше вказівки для практики душпастирства. Крім того, будь-яка форма стосунків і сексуальності, яка не є гетеросексуальною в таїнственному шлюбі, вважається тяжким гріхом і не може бути публічно благословенною. Церковний обряд благословення на урочистому богослужінні з нагоди укладення цивільного шлюбу досі не планується. Однак це підриває намір благословляти людей у контексті їхньої громади, адже благословення не призначене для мовчазної кімнати. Те, що спочатку виглядає як "так", насправді є "ні". Явна відмова від створення літургійних шаблонів і форм перешкоджає зусиллям, спрямованим на чіткі літургійні форми і відповідний дизайн, які вже добре просунулися у виконанні постанов Синодальної дороги в Німеччині.
Такий "подарунок" нагадує бажання отримати пару гарних туфель, а натомість отримати лише пару шкарпеток домашньої в'язки.
Тим не менше, "Fiducia supplicans" є чітким сигналом від Папи всім тим, хто категорично відкидає будь-які дискусії про подальший розвиток сексуальної моралі і підозрює падіння католицизму лише в цій формі благословення.
3 січня 2024 року Ватикан уточнив, що благословення одностатевої пари має тривати лише "кілька секунд". Таким чином, квір-люди все ще розглядаються як "виробнича випадковість" в історії творіння. Дискримінація триває.


"Dignitas infinita - нескінченна гідність" - нескінченно недостойний!
8 квітня 2024 року ватиканська Дикастерія доктрини віри представила довгоочікувану декларацію "Dignitas infinita", яку затвердив Папа Франциск.
Незважаючи на деякі позитивні моменти, все ще існують дискримінаційні та анти-квір пасажі, які дотримуються попередньої доктрини.
Якби Конгрегація доктрини віри говорила про нескінченну гідність ("Dignitas infinita"), то в іншому світі і в іншій Церкві це, безумовно, було б приводом для обережного оптимізму. Але не тут: Гідність підкреслюється і стверджується, що це онтологічна гідність, яку кожна людина несе в собі в силу свого існування, і що вона не може бути втрачена. Однак той факт, що вона перебуває під загрозою - моральною (свобода дій), соціальною (умови життя) та екзистенційною (через хворобу чи особистісні вади) - повинен змусити нас сісти і звернути увагу на аргумент, що місцем гідності є тіло, дане Творцем.
Отже, людина не створює свою природу, вона володіє нею як даром. На сьогоднішній день квір-католики знають, що відбувається далі, навіть не читаючи декларацію. На самому початку вона підкреслює "унікальну і видатну цінність кожної жінки і кожного чоловіка, які існують у цьому світі". Таким чином, бінарний вибір слів вже в другому абзаці вказує на те, до чого все це зводиться: Згідно з цим, людина створена Богом виключно як чоловік і жінка, призначені одне одному у взаємодоповненні. Свою гідність вони мають саме звідти: у створенні, з саме такою природою. Визначення двох статей також вихваляється в тексті як "найпрекрасніша і найсильніша відмінність".
Зрозуміло, про що йдеться: у цій бінарній концепції гідність існує лише як чоловіча та жіноча, від самого зачаття. Ця різниця не повинна бути скасована: ні "ідеологізуючою колонізацією" "гендерної теорії", згідно з якою всі відмінності повинні бути скасовані, ні заходами зі зміни статі, які називають "зміною статевої належності", якщо тільки не йдеться про "анатомічну інтерсексуальність".
Той факт, що ця стаття торкається важливих тем, але розглядає сексуальне насильство лише у восьми рядках без будь-якої глибокої самокритики, а потім описує сексуальне насильство як порушення людської гідності, змушує позитивні підходи здаватися застарілими і неправдоподібними.
Для квір-людей та їхніх союзників цей документ є ще одним будівельним блоком у поведінці Католицької Церкви, яка порушує гідність. Сучасні наукові дані про людину все ще не беруться до уваги.
Підсумовуючи, можна сказати: "Вузький промах - це теж промах". Декларація "Dignitas infinita" насправді не зміцнює права людини, якщо вона вимагає їх лише ззовні, а не зсередини. Католицька Церква залишається за багато миль від того, щоб бути відкритою для всіх, про що так любить говорити Папа Франциск, згідно з листом, який зараз опублікований. З квір-перспективи, однак, представлені правила читаються як продовження існуючої дискримінації.


На завершення: Вставайте і воскресайте знову
Для автора #OutInChurch має важливий духовний вимір. Кожен вихід є інтенсивним, виснажливим і вимогливим. Часто він навіть перевантажує сили людини. Але якщо це вдається, є "до" і "після". Вставання, вихід у життя, для якого нас створив Бог, у певному сенсі схоже на воскресіння - те, у що ми, християни, глибоко віримо.
---------------------------------------------------------------
Про текст і автора:
Вперше опубліковано в міському журналі Kathja 1-2022 з поточними доповненнями в 4-2024.
Райнер Тойбер народився в Ессені в 1968 році, працює в Католицькій Церкві з 1996 року. Він відповідає за музейну освіту та обслуговування відвідувачів в Ессенському соборі та його скарбниці. Він гей і одружений зі своїм чоловіком Карлом-Хайнцем з 2004 року. У приватному житті обоє беруть участь у роботі католицької громади. Тойбер - герой документального фільму ARD "Wie Gott uns schuf - Камінг-аут у католицькій церкві", член "Круглого столу з питань різноманітності" в єпархії Ессена та учасник робочої групи "Сексуальна ідентичність і сексуальна мораль" в єпархії Ессена. Він є співорганізатором #OutInChurch та учасником #Liebegewinnt. За участь в обох ініціативах мюнхенський фонд "Prout at work" у червні 2022 та 2023 років удостоїв його звання "PROUT Performer".

bottom of page